Yeni Zelanda’da özel dedektiflik hizmeti talep etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yeni Zelanda’nın dünyanın en büyük ülkesi olması, Tabiri caizse metropolü konumunda bulunması, şehirde para kazanmak isteyen bazı dolandırıcıların özel dedektiflik hizmeti adı altında kişileri kandırmasına ve dolandırmasına neden olmaktadır. Dolandırıcılık çetelerinin kurmuş oldukları bu tuzaklara düşmek istemiyorsanız Yeni Zelanda özel dedektiflik hizmeti alırken takip etmeniz gereken bazı yasal prosedürler bulunmaktadır. Bu yasal prosedürlerde ki her bir ayrıntıya dikkat ettiğiniz takdirde alacağınız dedektiflik hizmetinden memnun kalacak, daha da güzeli dolandırıcılık çeteleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Böylece hem kendi güvenliğimizi hem de sevdiklerinizin güvenliğini elinizde bulundurarak talep ettiğiniz hizmeti kısa sürede çözüme kavuşturabileceksiniz. Ayrıca Yeni Zelanda’da özel dedektiflik hizmeti almak için aynı il sınırları içerisinde olmanıza gerek kalmadan bu talebinizi uzaktanda alabileceksiniz.

Özel Dedektiflik Hizmetini Uzaktan Talep Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik hizmeti için uzaktan bir başvuruda bulunduğunuz takdirde dikkat etmeniz gereken en büyük ayrıntı firmanın yasal bir firma olup olmadığıdır. Bunun için araştırma sonucunda bulmuş olduğunuz dedektiflik sitesinde firmanın faaliyet raporuna sahip olduklarını, vergi raporu bulunduklarını ve Yeni Zelanda Ticaret Odasına bağlı olarak hizmet vermekte olduklarını gösteren belgeye sahip olduklarını belirtmeleri gerekmektedir. Firma bu bilgileri resmi sayfasında belirtmediği halde telefondan size resmi bir kurum olduklarını söylemeleri hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Ancak web sayfasında bu belgelere sahip olduğunu belirten firmalar bir faaliyet numarasına sahip olmak zorundadır. Özel dedektiflik firmasından bu faaliyet numarasını talep ederek Yeni Zelanda Bakanlığı’nda kısa bir sorgulama yapabilir ve firmanın Yeni Zelanda’da fiziken var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yeni Zelanda özel dedektiflik hizmeti almak isterken dikkat etmeniz gerekenler bir diğer ayrıntıda firmanın size muhakkak bir sözleşme ve faturayı yollamasıdır. Üstelik sunacağınız konu başlığına binaen sizden belli başlı yasal belgeler istemek zorundadır. Bu yasal belgeleri sizden talep etmeden işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz söyleyen firmalarla çalışmaktan uzak durmanız da fayda var. Örneğin boşanma davasında delil toplama işlemi için muhakkak bir boşanma davası sahibi olmanız gerekmektedir ve bunun için elinizdeki dava dilekçesini dedektif firmasına ulaştırmalısınız. Siz bu belgeyi yollamadan başlatılan bütün işlemler yasadışı olacak sizde bu yasadışı işlemlere suç ortağı olmuş olacaksınız.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik hizmetini uzaktan talep etmek için sözleşmenin ve faturanın öneminden yukarıda bahsetmiştik. Gönderilen faturanın muhakkak ıslak imzalı olmasını ve her iki tarafın ayrıntılı bir şekilde sözleşmede yer almasını talep etmeli, talebinizin sözleşmede gerçekleştirilmiş olduğunu görmelisiniz. Sözleşmeyi ayrıntılı olarak okumadan imzalamamalı ve sözleşmenin bir nüshasını muhakkak kendinizde bulundurmalısınız. Aksi takdirde hizmet alamadan ödeme yaptığınızda veya dolandırıldığınızda elinizde bir sözleşme olmadığı için yasal olarak gerekli olan işlemleri başlatamayağacak ve hak talep edemeyeceksiniz.

Dedektiflik

Yeni Zelanda’da Dedektif

Yeni Zelanda’da dedektif hizmeti ülkemizde pek yaygın olmayan bir hizmet olmakla birlikte sadece ciddi konu başlıkları altında araştırma talep edilebilecek bir hizmettir. Örneğin sadece merak duygusuyla çocuğunu takip ettirmek isteyen veliler için ciddi bir bütçe isteyen bu hizmet ancak çocuğu konusunda hayati tehlikelerle karşı karşıya kaldığının farkında olan ailelerin alabileceği bir hizmettir. Özel dedektif hizmeti sunan bir firmadan hizmet talep etmeden önce hizmet alacağınız firmanın sizi ve içinde yaşamış olduğunuz sosyal çevreyi tanımasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizin ve içinde bulunduğunuz dünyaya uzak olan bir firmadan hizmet almanız elde edeceğiniz bilgilerin yetersiz olmasına doğal olarak da sağlıksız bir hizmet almanıza neden olacaktır. Dedektiflik hizmeti talep ederken bu yüzden konusunda uzman kişileri tercih etmeniz önemli. Konusunda uzman kişiler aynı zamanda konun geçtiği kurumlara, kişilere ve sosyal olaylarına da hakimdir.

Özel Dedektiflik Hizmeti Talep Ederken Görevli Dedektifte Aramanız Gereken Özellikler Nelerdir?

Yeni Zelanda’da dedektif talep ederken dikkat etmeniz gereken en önemli detay görevlendirilecek olan kişinin dedektiflik belgesine sahip olup olmadığıdır. Dedektiflik belgesine sahip olmayan birisi mesleki eğitimden geçmemiş demektir ve yasal olarak aslında sektörde faaliyet göstermesi yasaktır. Ayrıca görevlendirilecek olan kişinin dedektiflik belgesini talep etmekle birlikte kişinin dedektif derneklerine kayıtlı olup olmadığını da araştırmanızda fayda var. Böylece kişinin etik ve yasal kurallar çerçevesinde sürekli olarak denetlenip denetlenmediğini bilebilir ve çalışma ahlakına sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yeni Zelanda’da dedektif talep ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntıda size hizmet verecek kişinin uzmanlık alanıdır. Kişi kurumsal hizmetler noktasında uzmanken sizin eş takibinizi yapması için görevlendirilmiş ise sizinle ilgilenen kişinin değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bu noktada daha çok referanslarında boşanma takibi işlemleri, eş takibi işlemleri gibi olayların olduğu personelin görevlendirilmesini tercih etmelisiniz. Böylece yaşadığınız sorunla ilgili olarak çok daha kısa sürede çözüme kavuşacak ve mahkeme önünde haklarınızı somut delillerle talep edebileceksiniz.

Yeni Zelanda’da dedektif hizmeti talep eden birisi kendisine yardımcı olacak personelde aynı zamanda kişisel özelliklere de dikkat etmelidir. Görevli kişinin kendisi ile olan diyalog ve iletişiminin nasıl olduğuna, sözel yeteneğinin nasıl olduğuna bakmalıdır. Aksi halde kişi ile iletişime geçemez ve yanlış anlaşılmaların yaşanması araştırma haritasının da yanlış çizilmesine neden olur.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz mesleki ve kişisel detaylara dikkat ederek araştırma konunuz altında birlikte çalışmaya başladığını görevli dedektiften maksimum faydayı alabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman istediğiniz yerden iletişime geçerek görevliden konunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilir ya da elde ettiğiniz bilgileri anında paylaşarak sorunun daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca deneyimli bir personelle çalışmak için köklü bir özel dedektif bürosunun kapısını çalmanız da işinizi kolaylaştıracak aradığınız personeli bulmanızı sağlayacaktır.

Özel Dedektif Şirketleri

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Şirketleri

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik şirketleri dedektiflik mesleğinin misyon ve vizyonunu ülkede sırtlamış olan dedektiflik bürolarıdır. Durum böyle olunca da dedektiflik dernekleri özellikle Yeni Zelanda’da bulunan büroları çok daha sık denetlemekte ve hem yasal hem de etik kurallar çerçevesinde hareket edip etmediklerini çok daha sıkı bir şekilde denetlemektedirler. Ülkede ilk kurulan dedektiflik bürolarının yine Yeni Zelanda’da açılmış olması mesleğin geçmişi ve geleceği noktasında ne kadar önem arz ettiklerini bir kez daha ortaya koymaktadır. Yeni Zelanda’da bulunan birçok firma, dedektiflik derneklerinin denetimi altındayken aynı zamanda da dedektiflik derneklerinin üyesidir. Yine aynı şekilde derneklerde yönetici pozisyonunda görev almakta ve mesleğin genel kurallarının çerçevesini çizmekte, ülkemizi dünyada dedektiflik mesleği yapan firmalar arasında temsil etmektedirler. Mesleğe dair birçok görev sorumlulukları bünyelerinde barındırıyor olmaları ise onları yaptıkları işlerde çok daha hassas olmaya itmektedir.

Özel Dedektiflik Şirketleri Dedektiflik Mesleğine Ne Gibi Katkılarda Bulunmuşlardır?

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik şirketleri ülkedeki dedektiflik mesleğine en büyük katkıyı 1994 de meclise sundukları yasa tasarısı ile yapmışlardır. 1994 yılında mesleğin anayasa kitabında tanımlanması,  mesleğin etik ve yasal kurallarının çerçevesinin çizilmesi için bir yasa taslağı hazırlamışlar ancak taslak meclisten geri dönerek T.B.M.M.’ nin tozlu rafları arasında kalmıştır. Ancak resmi dairelerin tozlu raflarından indirdiklerini taslağı Yeni Zelanda dedektiflik büroları mesleğin el kitabı haline getirmişlerdir. Böylece mesleğe yeni adım atmak isteyenlerin başvuru kaynağı, mesleğini icra ederken yol haritasını çizmek isteyenlerin ise başucu kitabı olmuştur.

Yeni Zelanda’da özel dedektif şirketleri ile mesleğe katılan bir diğer özellik ise ciddi etik kuralların oluşturulmasıdır. Dedektiflik mesleğinin yasa taslağı meclisten geçmeyince mesleğin itibarını korumak ve mesleğin değerini düşürmemek amacıyla bu firmalar katı etik kurallar oluşturmuştur ve kuralların çiğnenmesi noktasında ise dernek faaliyetleri ile ciddi mesleki yaptırımlar uygulamışlardır. Böylece dedektiflik mesleği değer kaybetmezken aynı zamanda da toplumun ve bireyin yararına olacak şekilde işlemeye devam etmiştir.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik şirketleri mesleğe en büyük katkıyı ise ülkede yapılan dedektiflik  faaliyetlerini yurtdışında tanıtarak yapmaktadırlar. Böylece yurtdışında polislerin sahip olduğu rozetler gibi rozete sahip olan dedektiflerin yanı sıra Yeni Zelanda’daki dedektiflerin de dünya çapında ses getirebilen işler yaptıklarını duyanlar ülkedeki dedektiflik faaliyetlerinden hizmet talep etmeye başlamaktadırlar. Böylece ülkedeki dedektiflik sektörü dünyaya açılırken aynı zamanda da ciddi bir istihdam sağlayarak ülke ekonomisine destek olmaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu katkılarından dolayı Yeni Zelanda’da özel dedektiflik şirketleri mesleğin flamasını geçmişten günümüze taşıyan firmalar olmuşlar ve olmayada devam etmektedirler. Ayrıca Yeni Zelanda dedektiflik firmaları meslekte takip konusu olabilecek yeni konu başlıklarını da belirleyerek diğer kurumlarında bu konu başlıkları altında  hizmet vermesini sağlamakta, böylece çok daha fazla iş ve gelir imkanı sunmaktadırlar.

Dedektif

Yeni Zelanda’da Dedektiflik

Yeni Zelanda’da dedektiflik firmaları mesleki araştırma teknikleri oluştururken polislik mesleğinin ilgili birimlerindeki teknik takip ve araştırma çalışmaları yakından takip  eder ve aynı metodları kullanmaya çalışarak kendilerine sunulmuş olan konu başlıkları hakkında çok daha fazla somut delil elde etmeye ve konuyu kısa sürede mahkemeye sunulabilir hale getirmeye çalışır. Bu yüzden dedektiflik mesleğinde polislik birimlerinde uzun yıllar başarı ile görev yapmış, istihbarat birimlerinde çalışmış, askeriye de gizli birimlerde görev almış kişiler daha sonraki hayatlarında özel dedektiflik mesleği ile ilgilenmektedirler. Başarılı bir kolluk güçleri geçmişi olan bu kişilerin mesleğe dahil olması ise meslekte kullanılan araştırma teknik ve metodlarının ciddiyet içermesini sağlamakta en kısa zamanda sorunu hem yasal olarak hem de teknik olarak çözmeyi sağlamaktadır. Bu yüzden özel dedektiflik firmalarından hizmet almak isteyen kişiler talep de bulunmaktan şüphe etmemeli ve sorunlarının elin ellerde çözüleceğini bilmelidirler.

Özel Dedektiflik Firmalarında Görev Alan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Yeni Zelanda’da dedektiflik firmalarında görev almak isteyen kişilerin öncelikle dört yıllık üniversite mezunu olması ve yirmi beş yaşını doldurması gerekmektedir. Sonrasında ise herhangi bir sabıka ve sicil kYeni Zelandaa sahip olmaması gerekmektedir. Ayrıca bu kişiler daha önceki hayatlarında bir meslekle uğraştıktan sonra dedektiflik mesleğine başlamak isteyen kişilerin ise daha önceki mesleklerinde yüz kızartıcı herhangi bir suç işlememiş olmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da dedektiflik firmalarında görev almak isteyen kişiler daha önceki mesleklerinde dedektiflik mesleği ile alakalı bir iş yapmalıdırlar. Örneğin emniyet ve kolluk güçlerinde görev alan herkes dedektiflik mesleğine başlayabilir. Ayrıca bu kişiler meslekten uzaklaştırma kararı ile atılmamalı ya da yüz kızartıcı suç işlediği için ihraç edilmemelidirler. Devletin güvenlik birimlerinde yer alan kişiler daha sonra dedektif mesleğini yapmak istiyorsa ilgili makamlardan mesleği yapabileceğine dair izin belgesi almalıdır. Aksi takdirde herhangi bir suç işlememiş dahi olsa resmi kurumlarca izin verilmediği için mesleği icra etmeye başlayamaz.

Yeni Zelanda dedektiflik firmalarında görev almak isteyen kişiler aynı zamanda akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunu gösteren bir sağlık raporuna ve mesleği yapabilmek için fiziki hiçbir engelinin olmadığını gösteren fiziki sağlık raporuna sahip olmalıdır. Üstelik bu rapor sürekli olarak güncellenmeli ve düzenli periodlar ile rapor yeniden oluşturulmalıdır. Çünkü meslekle uğraşan kişiler zamanla mesleki hastalıklara yakalanabilir ve bunun sonucunda da akıl ve ruh sağlığı yerinde olmadığı için elde ettiği bilgi ve verileri kötü amaçlı kullanıma sunabilir ya da teşhir amaçlı kullanılabilir.

Özel dedektiflik firmalarında görev alacak kişiler yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütün özellikleri bünyesinde barındırdığı takdirde mesleğe başlayabilir ve dedektif mesleğini icra edebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu özelliklerden birisinin bile eksik olması kişinin mesleği icra edememesine neden olmakta ve meslekten uzaklaştırılmasına neden olmaktadır.

Özel Dedektif

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik firmaları olarak hizmet veren birçok hukuk danışmanlığı bürosu bünyesinde çalıştırmış olduğu personelleri genellikle kendisi yetiştirmektedir. Durum böyle olunca da dedektiflik firmalarında çalışan personellerin konularında ne kadar uzman oldukları akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır. Bu durumun farkına varan özel dedektiflik dernekleri ise sorunu çözebilmek adına derneklerde dedektiflik mesleği eğitimi vermekte ve eğitim sonrasında sınava tabi tuttuğu kişileri başarılı oldukları takdirde mesleğe dahil etmektedirler. Sınav sonrasında kişilerin mesleğe dahil olduklarını belirten dedektiflik belgelerini almaları ise daha sonrasında Yeni Zelandaye Bakanlığı’ndan ve Yeni Zelanda Ticaret Odası’nda faaliyet raporu almalarını sağlamakta ve böylece yeni dedektiflik büroları açılmaktadır. Ancak dedektiflik derneklerinden eğitim almak yerine dedektiflik büroları ile çalışarak direkt olarak  meslek hayatına başlayan kişilerin sayısı da az değildir.

Yeni Zelanda’da Özel Dedektif Firmalarında Çalışan Dedektifler de Bulunması Gereken Özellikler

Öncelikle kişinin en az 4 yıllık bir üniversite mezunu olması dedektif olarak görev yapması için yeterli olacaktır. Ancak dedektiflik firmasında personel olarak çalışmak istiyorsa bu kişi iki yıllık ön lisans mezunu olarak da sektöre giriş yapabilir. Bunun yanı sıra dedektif firmalarında adli takip görevlisi olarak çalışmak istiyorsa lisede adalet okuması yeterli olacaktır.

Ancak dedektif olarak firmada görev yapan kişiler 4 yıllık üniversite mezunu olmasının yanı sıra üniversitenin ilgili Yeni Zelandamlerinden mezun olmak zorundadır. Örneğin okul öncesi öğretmenlik bitirmiş birisi özel dedektif firmasında dedektif olarak çalışma hayatına kabul edilemez. Yeni Zelanda’da özel dedektif firmaları ile dedektif olarak çalışabilmesi için hukuk, bilişim mühendisliği, yazılım mühendisliği, sosyoloji ve psikoloji gibi alanlardan mezun olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerde akıl ve ruh sağlıklarında mesleklerini icra etme konusunda engel teşkil edebilecek hiçbir sorun bulunmamalıdır. Aynı şekilde kişi fiziki olarak da mesleği uygun olmalıdır. Bu noktada görme engelli ya da yürüme engelli 4 yıllık üniversite mezunu bir birey dedektif olarak iş hayatına başlayamaz.

Yeni Zelanda’da özel dedektif firmaları ile iş hayatına başlamak isteyen dedektif adaylarının sahip olması gereken bir diğer özellik de kişisel özelliklerdir. Kişi her ne kadar üniversitenin ilgili birimlerinden mezun olmuş olursa olsun karakter olarak dedektiflik mesleğine uygun değilse bu mesleği yapamaz. Örneğin sosyal bir kişi değilse müşteri ilişkilerini geliştiremez. Ya da dikkat ve motivasyon becerisi düşük olan kişiler bu mesleği icra edemez. İcra etmeye kalktıklarında sunmuş oldukları işlerde muhakkak  eksik dosyalama ve raporlama yapacak ve bir müşteriyi zor duruma sokacakdır. Bulunması gereken bir başka kişisel özellik de sürekli yenilikleri takip eden bir yapıda olmasıdır. Meslek çağın getirilerine uygun olarak hareket etmek zorunda ve çağın getirmiş olduğu teknolojik girdileri ve donanımları mesleğe adapte etmek zorundadır. Aksi takdirde zamanın gerisinde kalarak yok olup bitmeye mahkum kalır.

Özel Dedektif Ücretleri

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Ücretleri

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ücretleri hizmete göre değişiklik göstermekle birlikte aynı şekilde birlikte çalışılan dedektife göre de değişiklik göstermektedir. İş hayatına yeni adım atmış bir dedektif ile yapacağınız çalışma sonrasında ödeyeceğiniz fiyat ile sektörün öncü isimlerinden olmuş, dedektif denildiğinde akla gelen ilk isimlerle yapacağınız bir çalışma sonrasında ödeyeceğiniz fiyat arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Aralarındaki farkı sadece mesleki deneyim ve tecrübe oluşturmamakta. Aynı zamanda bu mesleki deneyim ve tecrübenin getirmiş olduğu dedektiflik araştırma ve teknik takiplerinin azlığı ya da çokluğu da fiyatlarda değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Kişi meslekte yeni olduğu için çok daha az araştırma teknikleri ve yöntemleri kulllanırken, alanında uzman dedektifler konuyu kısa sürede çözebilmek için çok daha ayrıntılı araştırma ve teknik takip çalışmaları kullanmaktadırlar. Bunlar da nihayetinde fiyat olarak faturaya yansıyacaktır.

Özel Dedektif Ücretleri Noktasında Dedektif Farkını Ortaya Koyan Etmenler Nelerdir?

Yeni Zelanda’da özel Dedektif ücretleri noktasında Dedektif farkının olduğunu Biraz önce yukarıda verilmiştik. Bu farkı oluşturan etmenler arasında en başta gelen nedenlerse dedektif uzmanlık alanıdır. Örneğin bir dedektif, bilişim alanında uzmansa ve gelen iş teklifi veri kurtarma ve bilişim dolandırıcılığı tespiti gibi mesleğin teknik içeriğinin yoğun olarak kullanıldığı bir konu başlığı ise sunulan hizmetin fiyatı oldukça pahalı olacaktır. Ancak talep edilen bilişim Dedektifliği veri kurtarma diye basit bir kurtarma operasyonundan ibaretse bu noktada fiyatta çok daha uygun bir anlaşmaya gidilecektir.

Yeni Zelanda özel dedektiflik ücretleri noktasında dedektiflerin sahip olduğu bir diğer fark da teknolojik girdilere ne kadar hakim olup olmadıklarıdır. Örneğin bir dedektif yapmış olduğu takip esnasında casus telefon ya da casus yazılım kullanmasını biliyorsa elbette ki bu hizmete vereceği fiyat farklı olacaktır. Ancak yapacağı takibi sadece fiziki takipten ibaret sürdürüyorsa bu noktada talep edeceği ücret çok daha uygun olacaktır.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ücretleri noktasında dedektiflerin sahip olduğu en önemli fark ise daha önceki meslek hayatlarıdır. Daha önceki meslek hayatlarında emniyet ve güvenlik birimlerinin istihbarat Yeni Zelandamlerinde çalışmış ve başarılı bir referansı olan dedektiften alacağınız hizmet ile dedektiflik mesleğine 4 yıllık üniversite mezunu olduktan sonra yeni adım atmış birisinden alacağınız hizmet farklı olacaktır. Hizmeteki bu fark sonuç olarak fiyatta da farkın oluşmasına neden olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütün bu etmenler Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ücretleri noktasında dedektif fiyatlarını oluşturan etmenlerken firmadan firmaya ücretlerin farklılık taşınmasındaki sebeplerden biridir. Bu yüzden kadrosunda uzman personel bulunduran dedektiflik firmaları her zaman daha fazla fiyat talep edecek ancak işi kendisinin öğrettiği personelleri bünyesinde bulunduran dedektiflik firmaları ise her zaman çok daha uygun bir fiyat talebinde bulunacaklardır. Bu noktada bütçenize en uygun olan özel dedektif firmasını tercih etmeniz sizin yararınıza olacak ve ihtiyacınız olan delilleri daha uyguna mal etmenizi sağlayacaktır.

Özel Dedektif Fiyatları

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Fiyatları

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik fiyatları sunulan hizmetin kurumsal mı yoksa bireysel bir hizmet mi olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatları etkileyen diğer faktörler arasında yapılacak olan araştırmanın uzun soluklu olup olmaması, kullanılacak olan tekniklerin uzmanlık gerektirip  gerektirmediği, adliyede çalışma yapılıp yapılmadığı gibi daha birçok unsuru bulunmaktadır. Bu yüzden hiçbir özel dedektiflik firması konu başlığı ellerine geçti ilk anda fiyat teklifi veremezler. Ancak işe başlayıp sunmuş oldukları her bir hizmete tekabül olacak şekilde fatura verirler ve ücretlendirmeyi bunun üzerinden yaparlar. Bu yüzden başvuruda bulunur bulunmaz size bir fiyat bilgisi sunan dedektiflik firması olduğunu iddia eden kurumlardan uzak durmanız da fayda var. Çünkü bu kişiler yapacakları giderlerin ne olduğunu bilmeden size bir fiyat sunmakta ve hizmet fiyat dengesine sahip olmamaktadırlar.

Özel Dedektiflik Fiyatlarında Hizmet Fiyat Dengesi Nasıl Kurulur?

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik fiyatları tamamen yapılan işin giderleri artı dedektiflik hizmetleri şeklinde belirlenir. Bu noktada teknik takip için kullanılan cihazların çokluğu yine teknik takip için ihtiyaç duyulan bilginin ne kadar uzmanlık gerektirdiği ve sunulan hizmetin ne kadar süre devam edeceği fiyatlarda değişikliğe neden olmaktadır.

Hizmet fiyat denge politikasını oluştururken Yeni Zelanda’da özel dedektif hizmeti sunan firmalar Öncelikle fiziki takip giderlerinin ne kadar olduğuna bakmaktadırlar. Örneğin bir fiziki takip için konaklama ücreti gerekli mi, uçak ya da yol masrafı bulunmakta mı ya da fiziki takip için ayrılan süre ne kadar olmalıdır? Tüm bunlar incelenerek bir fiyat çıkarılır. Sonrasında sanal takip için gerekli olan teknik takip ve araştırma yöntemlerinde nasıl bir masraflandırılmaya gidilmiştir incelenir. Yeni Zelanda’da özel dedektiflik fiyatları tüm masrafların üzerine dedektiflik hizmeti ücreti de eklenerek hizmet talep eden firmaya ya da kişiye fatura olarak gönderilir. Talep edilen tüm ücretler ise faturada kalem kalem gösterilmek zorundadır. Aksi takdirde hizmet talep eden müşteri çıkan faturaya itiraz etme hakkına sahiptir. Bu hak karşısında ise özel dedektiflik firmaları herhangi bir karşı yaptırımda bulunamazlar.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik fiyatları noktasında fiyat ve hizmet denge politikasını etkileyen bir diğer faktör de hizmeti nasıl bir dedektiflik firmasından aldığımızdır. Küçük çapta hizmet veren bir dedektiflik firmasından bireysel bir hizmet talep ettiğinizde çok daha uygun bir fiyatlandırma ile karşılaşacak, ancak büyük çapta ve kurumsal bir hizmet veren dedektif firmasından kurumsal bir hizmet talep ettiğiniz takdirde daha çok bütçe ayrılması gereken bir fiyat teklifi ile karşılaşacaksınız.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik fiyatları noktasında yukarıda bahsetmiş olduğumuz bütün detaylar faturalandırma işlemlerinde hizmet denge politikasının temelini oluşturmaktadır. Sizde bu temelleri tek tek ele alarak hizmet talep ettiğiniz dedektiflik firması ile görüşebilir ve ücretlendirmelerin  bunları baz alarak yapılmasını talep edebilirsiniz.

Özel Dedektif Kurumları

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Kurumları

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik kurumları hem bireysel dedektiflik ofisleri olarak hem de kurumsal dedektiflik ofisleri olarak hizmet vermektedirler. Kurumsal olarak hizmet veren firmalar birden fazla konu başlığı altında bünyesinde birçok sayıda çalışan bulundururken, bireysel olarak hizmet veren bürolar ise daha çok ‘hukuk danışmanlığı’ adı altında ofis açmaktadırlar ve tek bir uzmanlık alanı üzerinde hizmet vermektedirler. Bu yüzden özellikle kurumsal bir firma olarak dedektiflik hizmetini talep etmek istiyorsanız, konunuzun çok daha kısa sürede tamamlanması, teknik takibin daha iyi yapılması ve araştırmalarda teknolojik girdilerin çok daha fazla kullanılmasını istiyorsanız kurumsal bazda hizmet veren dedektif firmalarını tercih etmenizde fayda var. Kurumsal bir firmanın kaliteli hizmet anlayışına sahip olup olmadığı daha ilk bakışta anlamak istiyorsanız sahip oldukları resmi web sitelerini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Özel Dedektiflik Kurumlarının Sahip Olduğu Resmi Web Sitelerini İncelerken Dedektiflik Mesleği Adına Nelere Dikkat Etmeniz Gerekmektedir?

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik kurumları noktasında verilen tavisyeye uyup firmaların resmi web sitesini incelediğinizde dedektiflik mesleği adına ilk dikkat etmeniz gereken nokta mesleğin konu başlıklarıdır. Konu başlıklarına ne kadar hakim oldukları ve hakim oldukları bu konu başlığı hakkında ne kadarlık bir bilgi birikimleri sahip oldukları incelenmeli bunlar için yeterli ve açıklayıcı makalelere sahipler mi bakılmalıdır. Size verebilecekleri bilgileri olmayan firmaların kendi adlarına da kullanabilecekleri bir bilgi birikimleri yoktur.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik kurumları resmi web sayfaları incelenirken dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı da firmanın hizmet alanlarıdır. Bireysel ve kurumsal hizmet başlıkları nelerdir, bu konu başlıkları ne kadar ayrıntıya sahiptir dikkat edilmelidir. Örneğin sadece kurumsal denetim ve analiz hizmeti sunduğunu söyleyen bir dedektiflik firması bunu personel takibi, veri takibi, borçlu takibi, sözleşme takibi, hukuksal danışmanlık gibi alt başlıklar ile desteklemiyorsa bu dedektiflik firması konularda uzmanlaşmaya gidememiş demektir. Konularda uzmanlaşmaya gidememesi demekse alacağınız hizmet noktasında sadece bir personelin görevlendirilmesi demektir ki bu da hizmeti alma süresini uzatırken, hizmet kalitesini de düşürmektedir.

Yeni Zelanda özel dedektiflik kurumları noktasında resmi web sayfalarını incelerken meslek adına dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da kullanmış oldukları dedektiflik teknik ve yöntemlerine dair bilgi paylaşıp paylaşmadıklarıdır. Teknik takip, fiziki takip ve sanal takip yöntemlerinden her birisine dair ne kadar bilgi sahibiler ve bu takip noktasında uzman ekipleri var mı yoksa bütün takiplere bakan tek bir görevli mi var incelenmelidir. Dedektif, takip hizmetleri noktasında bir ekip oluşturduklarını belirtmeyen firmalardan kurumsal bir firma olarak hizmet almak istiyorsanız fayda var. Aksi halde hizmeti talep ettiğiniz dedektiflik firmaları geniş bir araştırma alanına sahip kurumunuz hakkındaki bilgileri toplayamayacak ve eksik hazırlanmış bir rapor dosyası ile karşınıza çıkacaktır.

Özel Dedektif Büroları

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Büroları

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik büroları sadece ülke çapında değil aynı zamanda da dünya genelinde de dedektiflik hizmet vermektedirler. Bu hizmeti verebiliyor olmalarındaki ana etken ise ülkemizde altyapısı oturmuş bir özel dedektiflik derneği’nin olması ve bu derneğin uluslararası dedektiflik derneğine üye olmasıdır. Uluslararası dedektiflik derneğinde başarılı bir temsil yeteneğine sahip olan Yeni Zelanda dedektiflik derneği sayesinde Yeni Zelanda’da ve diğer illerde bulunan özel dedektiflik büroları yurtdışında oldukça rahat hizmet vermekte ve sunmuş oldukları hizmetin verimini ise müşteri memnuniyeti olarak geri almaktadırlar. Ülkemizde bulunan dedektiflik faaliyetlerinin ülke sınırlarını aşması aynı zamanda burada gerçekleştirilecek olan dedektif hizmetlerinde de çeşitliliğe neden olmuştur. Hizmet çeşitliliği arttıkça uzmanlıkta artmış ve böylece ülkemizdeki dedektiflik hizmetleri profesyonel bir yapıya bürünmüştür.

Özel Dedektiflik Büroları ile Yurtdışında Çalışmak İstediğiniz Takdirde Alacağınız Hizmetler

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik büroları ile yurtdışında çalışmak istediğiniz takdirde alacağınız hizmetlerin en başında fiziki takip hizmeti gelmektedir. İster kurumsal bir konu başlığında başvurmuş olun isterseniz de bireysel bir konu başlığında başvurmuş olun dedektiflik firmaları pasaport işlemlerini halleder halletmez fiziki takip başlatılacaktır. Üstelik bu fiziki takip esnasında elde edilen sonuç belgeleri her iki dilde yani hem İngilizce hem de Türkçe olarak hazırlanacak ve sizin müşteri dosyanıza konulacaktır.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik büroları ile alacağınız hizmet sonrasında bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı da hizmetin hem ülkedeki yasalar ve kurallar doğrultusunda verildiği hem de Yeni Zelanda’da bulunan yasalar ve kurallar doğrultusunda verildiğidir. Bu noktada dedektif mesleğinin sahip olduğu bütün yasal ayrıcalıklara hakim olan Yeni Zelanda özel dedektiflik firmaları her iki ülkenin yasal prosedürünü de mesleğe çok iyi entegre edebilmektedirler. Böylece somut belge ve delil toplama da çok daha kestirme yollardan giderek dava dosyasına gerekli olan bütün belgeleri koymaktadırlar. Davanın yurtdışında ya da Yeni Zelanda’da yürütülmesinin herhangi bir önemi olmaksızın davanın yürütüldüğü ülkenin yasalarına uygun olarak veriler elde edilmektedir.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik büroları ile yurt dışında hizmet almak isteyenlerin bilmeleri gereken son detay ise memnun kalmadıkları takdirde ellerindeki sözleşme ve faturayı kullanarak hem Yeni Zelanda’daki Tüketici Hakları mahkemesine başvurabilirleri hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabileridir. Böylece memnun kalmadıkları hizmetin bedelini ödemek zorunda kalmayarak kişisel ve özlük haklarını koruma altına almış olabilirleceklerdir.

Özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları kendilerini daha iyi ifade edebilmek adına Yeni Zelanda’da özel Dedektif büroları çalışanlarından hizmet talep etmektedirler. Ancak bu hizmeti talep ederken hangi sorunlarla karşılaşacaklarını bilmedikleri için ve akıllarında soru işaretlerinin oluşması doğrultusunda hazırlamış olduğumuz bu makaleye bakarak alacağınız hizmetin kapsama alanlarını öğrenebilirsiniz. Böylece sizin Dilinizden sizin sosyal kültürel yapınızdan anlamayan yabancı dedektiflik firmaları ile çalışmak zorunda kalmayarak dava dosyanızın sizin lehinize olacak şekilde kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Özel Dedektif Ajansları

Yeni Zelanda’da Özel Dedektiflik Ajansları

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ajansları ve ülkedeki özel dedektiflik ajansları AB ülkelerinde bu mesleği icra edenler ile aynı yasal ve etik kurallara sahip değillerdir. AB ülkelerinde mesleğin doğası gereği bütün konu başlıklarında polislik mesleğinin süpervizörlüğü görevini icra eden dedektiflik ajansları, ülkemizde ise anayasa kitabından resmen tanımlanmadığı için sadece toplum yararına ve birey yararına hizmet veren bir özel sektör kuruluşu olarak kalmaktadır. Durum böyle olunca da birçok konu başlığında hizmet veremeyen ülkemizdeki dedektiflik ajansları aynı zamanda da hizmet verdiği konu başlıklarında ciddi yasal kurallara tabi tutulmaktadırlar. Bu kadar sınırlı bir alanda kısıtlı bir hizmet sunmak zorunda olan dedektiflik ajansları ise bir an evvel yasal olabilmek adına dedektiflik dernekleri faaliyetlerini başlatmış ve dernek olarak hızlı bir yasa taslağı hazırlama sürecine girmişlerdir. Hazırlamakta oldukları taslakta AB ülkelerindeki meslektaşlarının sahip oldukları hak ve özgürlükleri aynısına sahip olmak isteyen dedektifler bu nokta da yurtdışındaki meslektaşlarının yasal ayrıcalıklarını yakın markaja almışlardır.

Ülkemizdeki Özel Dedektiflik Ajansları ile AB ülkeleri Arasındaki Dedektiflik Ajansları Arasındaki Yasal Farklar Nelerdir?

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ajansları ile AB ülkeleri arasındaki özel dedektiflik ajansları arasındaki yasal farkların en başında araştırma yapabilecekleri konu başlıkları gelmektedir. AB ülkelerinde hizmet veren firmalar, cinayet soruşturması, uyuşturucu kaçakçılığı takibi, insan kaçakçılığı takibi, çete ve terör örgütü suçları gibi suçları takip edebilmek haklarına sahipken, Yeni Zelanda’da görev yapan dedektiflerin ise bu konu başlıklarına bakmaları resmi olarak yasaklanmıştır. AB ülkelerinde sorunu bir an evvel çözüme kavuşturmak için polis memurları ve polislik departmanlarının dedektiflik ajanslarına başvurmaları yasal kabul edilirken, ülkemizde ise bu konu başlıkları doğrultusunda polislik birimlerinin dedektif ajanslarından yardım almaları yasaklanmıştır.

Yeni Zelanda özel dedektiflik ajansları ile AB ülkeleri arasındaki özel dedektiflik ajanslarının hizmetlerindeki bir diğer yasal fark da verilen hizmetlere getirilen yasal sınırlandırmalardır. AB ülkesinde kendisine gelen bir konu başlığı için dedektifler tıpkı polisler gibi direk olarak konuyu araştırma hakkına sahipken, ülkemizde ise dedektifler bazı şartları yerine getirmek zorundadır. Örneğin AB de bir dedektif eş takibi yapmak için hiçbir belge ve izne gerek duymazken, Yeni Zelanda’da bir dedektif bu hizmeti verebilmek için müşterisinden boşanma davası dilekçesi talep etmek zorundadır. Ayrıca boşanma davasının konu başlığı her ne ise sadece o alanda araştırma yapma yetkisine sahiptir.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik ajansları ile AB ülkelerinde faaliyet gösteren dedektiflik ajansları ile aralarında meydana gelen bir diğer fark da kullanılan araştırma yöntemleridir. AB de bir dedektif polislerin sahip olduğu bütün yetkilere sahipken istediği bütün belge ve delilleri hemen talep edebilmektedir. Ancak ülkemizde dedektiflerin araştırma yapamayacağı alanlar mevcuttur. Örneğin kişinin arama geçmişini direk operatörü arayarak isteyemezler. Bunun için mahkeme kararının olması gerekmektedir. Ancak AB de bir dedektif bunu çok rahat talep edebilir ve kısa sürede de elde edebilir.

Özel Dedektiflik

Yeni Zelanda’da Özel Dedektif

Yeni Zelanda’da özel dedektif olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntı hangi uzmanlık alanında hizmet vereceğidir. Uzmanlık alanına göre açacağı ofisin konumu belirlemesi ise daha fazla talep almasını ve daha fazla iş yapmasını sağlayacaktır. Örneğin uzmanlık alanını bireysel takipler olarak belirleyen bir dedektif, Anadolu yakasında ya da Avrupa yakasında adli sarayı etrafında bir dedektiflik ofisi açmalıdır. Çünkü bireysel olarak hareket eden hiç kimse adli bir sürece girip somut delillere ihtiyaç duymadan dedektiflik hizmeti almayı akıl edemez ya da düşünmez. Ancak ne zaman ki yolu adliye koridorlarına düşer ve adli işlem çalışmalarının ne kadar zor olduğunu fark ederse işte o zaman dedektiflik hizmeti almaya karar verir. Ancak kurumsal alanda hizmet vermek isteyen bir dedektifseniz bu sefer kurumsal şirket binalarının olduğu yerlere ofis açmanız daha iyi olacaktır.

Özel Dedektif Olarak Kurumsal Hizmet Verirken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekmektedir?

Yeni Zelanda’da özel dedektif olarak kurumsal hizmet vermek isteyen dedektiflerin öncelikle iyi bir ekip oluşturması gerekmektedir. Bu noktada küçük çaplı bir hizmet grubu olmayı düşünüyor ise dedektiflik araştırma alanlarının her birisin de uzman en az bir eleman bulundurmak zorundadır. Ancak hizmet ağını daha büyük firmalara sunmayı düşünen bir kurum olarak ilerlemek istiyorsa bu sefer araştırma dallarının her bir kolunda konusunda uzman birden fazla kişi bulundurmak zorundadır.

Yeni Zelanda özel dedektif olarak kurumsal firmalarla anlaşmak isteyen kişiler ciddi bir araştırma ekipmanına sahip olması gerekmektedir. Örneğin üç bine yakın personelinin olduğu bir kurumu elindeki üç beş tane casusluk telefonu ile dinleyemez ya da takip altına alamaz. Bu kadar büyük kitleleri takip edebileceği maliyeti çok daha ucuz ve kurulumu kolay bir başka sanal takip cihazı ya da uygulaması bulmak zorundadır. Ya da bilişim suçları takibinde kullanılacak bilgisayar ve cihazların yeterli sayıda olması gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da özel dedektif hizmeti vermek isteyen kişilerin kurumsal bazdaki hizmetlerinde dikkat etmesi gereken bir diğer özellikte kaliteli bir kurumsal web sitesine sahip olmasıdır. Kurumları ilk olarak baktığı şey her zaman hizmet alacağı firmanın ne kadar profesyonel olduğudur. Sahip olacağınız kaliteli bir web sitesi ile işinizde profesyonel olduğunuzu kanıtlayacaktır. Ayrıca site içerisinde hizmetlerinin doğru anlatılması ve referanslarınızın gösterilmesi de başka kurumsal işleri almanızı kolaylaştıracaktır.

Son olarak ise Yeni Zelanda’da özel dedektif olarak kurumsal hizmet vermek istiyorsanız sürekli olarak yaptığınız çalışmaları slaytlar halinde sunmaya ve toplantılar düzenleyerek işinizi raporlamaya hazır olmanız gerekmektedir. Çünkü kurumsal firmalar kurumsal dil kullanırlar ve yine hizmet aldıkları firmaların aynı dile hakim olmalarını isterler. Onların dünyasına hakim olduğunuzu göstererek aynı dili konuşabileceğinizi ispat edebilmeniz firmaların işlerini alma konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Özel Dedektif Dernekleri

Yeni Zelanda Özel Dedektiflik Dernekleri

Yeni Zelanda özel dedektiflik dernekleri, dedektiflik mesleğinin anayasa ile resmen tanınmaması sonucunda mesleğin ülkede icra edilmesi adına kurulmuş ve kuruluş amacında da oldukça başarılı olmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğin kurucusu İsmail Yetimoğlu olmakla birlikte kamu personeli olarak araştırma ve istihbarat noktasında ciddi kariyerlere ulaşmış bir isimdir. Kamu sektöründe uzun yıllar vermiş olduğu başarılı hizmetler sonrasında dedektiflik mesleğine yönelerek mesleğin dernek kuruculuğunu yapmış ve hala daha aktif olarak dernek ve federasyon yöneticiliği yapmaktadır. Kendisinin de Yeni Zelanda’da bir özel dedektiflik bürosunun olduğu İsmail Yetimoğlu, dernek faaliyetleri arasına dedektiflik mesleği eğitimini de koyarak mesleğe yeni kişilerin istihdam edilmesini sağlamış ve bu eğitimin dedektiflik dernekleri tarafından verilmesini sağlayarak da mesleğe adım atan yeni bireylerin denetiminin yapılabilmesine öncülük etmiştir.

Özel Dedektiflik Dernekleri Sayesinde Mesleğe Adım Atanların Görmüş Oldukları Dersler Nelerdir?

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik dernekleri sayesinde mesleğe adım atanları görmüş oldukları temel meslek metodlarını yine dernek üyeleri bizzat hazırlamış ve yürürlüğe sunmuştur. Böylece özel dedektif eğitiminin bir sistematiği oluşmuş ayrıca eğitim süresinin ne kadar olacağı belirlenmiştir. Elde edilen ders içeriği sayesinde temel bir bilgi dosyasının meydana gelmesi hem mesleğe yeni başlayanlar için esas kaynak görevi görmüş hem de  meslekte hala icra eden kişiler için meslek sözlük görevi görümüştür.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik dernekleri ile hazırlanan ders içeriğinin birinci maddesini mesleğe genel bakış oluşturmaktadır. Bu genel bakışta özel dedektifliğin tanımı yapılmakta, ülkede ve dünyadaki dedektiflik mesleği yakında tanınmakta ve incelenmektedir. Ayrıca ülkemizdeki dedektiflik mesleğini yasal süreçleri AB ülkelerindeki mesleğin yasal süreçleri ile karşılaştırılmakta ve yine yarşılaştırılmalı olarak incelenmektedir. Ayrıca genel bakış dersinde mesleğin etik kuralları öğretilmek ve incelenmekte yine aynı şekilde çalışma ilkeleri öğretilmektedir. Ayrıca güvenlik hizmeti vermek isteyen dedektif adayları için genel bakış dersinde özel güvenlik ve özel dedektiflik ilişkisi gösterilmekte ve incelenmektedir.

Yeni Zelanda’da özel dedektiflik dernekleri ile hazırlanan ders listesindeki ikinci aşamada ise özel dedektiflikte hukuki durumlar incelenmektedir. Hem müşterilerin hak ve özgürlükleri hem de inceleme altında olacak kişi veya kurumları hak ve özgürlükleri incelenmekte ve öğretilmektedir. Sonrasında ise mesleğin teknik kısmına küçük bir giriş yapılarak bilgi edinme ve edinilen bilgilerin raporlanmasını nasıl yapıldığı öğretilir. Ayrıca olay yönetimi ve raporlama derslerinin de verildiği bu aşamada adaylar teorik ve uygulamalı sınavlara tabi tutulurlar.

Birinci aşama ve ikinci aşamada gösterilen tüm bu derslerden sonra adaylar muhakkak dedektiflik mesleği sınavları tabi tutulurlar hatta ödev hazırlamaları istenerek öğrendikleri bilgilerin testleri yapılır. Adaylar bu iki aşamayı başarı ile geçtikleri takdirde özel dedektiflik hizmeti ve dedektif imajı başlıklı üçüncü ve dördüncü derse geçiş yaparlar. Eğitim sonunda yaptıkları staj sonrasında ise başarılı oldular.

     HİZMETLERİMİZ

     İSTANBUL HİZMET BÖLGELERİMİZ

     HİZMET VERİLEN İLLER

     HİZMET VERİLEN ÜLKELER

     MERAK EDİLENLER