Fiziki ve Bilişim Dolandırıcılığı

FİZİKİ VE BİLİŞİM DOLANDIRICILIĞI

Fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçu günümüzde en çok işlenilen suç ve malesef bu dolandırıcılık yöntemiyle mağdur olan kişiler yüklü miktarlarda para kaptırabilmektedirler. Peki nedir bu dolandırıcılık yöntemleri ve başımıza geldiğinde neler yapabiliriz ya da hangi noktalarda elimiz ayağımız bağlanır bir bakalım.

Öncelikle fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçunun fiziki dolandırıcılık kısmını inceleyelim. Fiziki dolandırıcılığa günümüzde çok sık rastlanan bir dairenin birden fazla kişiye satılması haberini örnek olarak verebiliriz. Ya da içeriğini okumadan imzalamış olduğunuz bankanızın sizden sürekli para kesintisinde bulunması. Bunlar ve bunlara benzer daha birçok konu fiziki dolandırıcılığa girmektedir. Bilişim dolandırıcılığında ise size daha çok bankanızdan yollanmış gibi gönderilen sms ve mailler yer almaktadır. Fiziki ve bilişim dolandırıcılığıalanında sanal alemde gezinirken girmek sitenin sizin haberiniz olmadan kart bilgilerinizi kopyalama yapması örnekleri yer almaktadır. Suç hangi iki unsura ait olursa olsun sonuç itibariyle yıllarınızın birikimi ya da aylık maaşınız bir çırpıda elinizden gitmekte ve mağdur olmaktasınız. Üstelik bu mağduriyetinizi gidermek için mahkemeye başvurduğunuzda ise birçok evrak için sizin koşturmanız gerekmektedir.

Ancak özel dedektiflik büroları sayesinde fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçundan mağdur olan kişiler çok daha profesyonel bir şekilde davalarının takibini yapabilmekte ve gerek belge ve delilleri çok daha kısa bir süre de çok daha ayrıntılı olacak şekilde elde etmektedirler. Çünkü bu tarz dolandırıcılar çok profesyonelce çalışmaktadırlar ve onları takip etmek içinde onların kullanmış oldukları yöntemleri bilen, onların dilinden anlayan profesyonel bir ekip gerekmektedir ki bu yüzden de dedektiflik hizmeti veren bürolarda konuya hakim uzman ekipler bulunmaktadır. Örneğin bankaların çağrı merkezlerinde çalışan bir çok kişi banka müşterisinin kimlik ve banka bilgilerini kopyalayabilmekte ve saklayabilmektedir. Daha sonra da işten ayrılarak aynı müşterileri banka adı altında arayarak dolandırmaktadır. Bu nokta da hangi bankanın, hangi elemanı, hangi tarihler aralığın çalıştırdığını ancak böyle bir uzman ekip öğrenebilmektedir. Yine aynı şekilde bilişim suçlarının en yaygın olanı hackerlık adı verilen suçtur ve kişilerin kimlik bilgilerine ulaşarak ya da kullanmış oldukları kurumsal siteleri hackleyerek mağdurlar tehdit edilmekte ve para istenmektedir. Ancak fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçuyla profesyonel olarak ilgilenen bir dedektiflik bürosu, kendi uzman hacker ekibi sayesinde tez zamanda gerekli olan delilleri toplayabilmektedir.

Bu suçlardan mağdur olduysanız ve sizde bir özel dedektiflik bürosuna başvurmak istiyor ancak takip etmeniz gereken adımların neler olduğunu bilmiyorsanız internet üzerinden ulaşacağınız güvenilir bir dedektiflik sitesi sayesinde gerekli ön bilgiyi siteden edinebilir ya da site de yer alan telefon numarasını tuşlayarak müşteri destek hattından yardım alabilirsiniz. Aklınıza yattığı takdirde de size en yakın dedektiflik bürosuna uğrayarak başınızdan geçenleri anlatabilir ve hukuki süreci yeniden başlatabilirsiniz.

Fiziki ve Bilişim Dolandırıcılığı Nedir?

Fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçu günümüzde en çok işlenilen suç ve malesef bu dolandırıcılık yöntemiyle mağdur olan kişiler yüklü miktarlarda para kaptırabilmektedirler. Peki nedir bu dolandırıcılık yöntemleri ve başımıza geldiğinde neler yapabiliriz ya da hangi noktalarda elimiz ayağımız bağlanır bir bakalım.

Öncelikle fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçunun fiziki dolandırıcılık kısmını inceleyelim. Fiziki dolandırıcılığa günümüzde çok sık rastlanan bir dairenin birden fazla kişiye satılması haberini örnek olarak verebiliriz. Ya da içeriğini okumadan imzalamış olduğunuz bankanızın sizden sürekli para kesintisinde bulunması. Bunlar ve bunlara benzer daha birçok konu fiziki dolandırıcılığa girmektedir. Bilişim dolandırıcılığında ise size daha çok bankanızdan yollanmış gibi gönderilen sms ve mailler yer almaktadır. Ya da sanal alemde gezinirken girmek sitenin sizin haberiniz olmadan kart bilgilerinizi kopyalama yapması örnekleri yer almaktadır. Suç hangi iki unsura ait olursa olsun sonuç itibariyle yıllarınızın birikimi ya da aylık maaşınız bir çırpına elinizden gitmek de mağdur olmaktasınız. Üstelik bu mağduriyetinizi gidermek için mahkemeye başvurduğunuzda ise birçok teli ve evrak için sizin koşturmanız gerekmektedir.

Ancak özel dedektiflik büroları sayesinde fiziki ve bilişim dolandırıcılığı suçundan mağdur olan kişiler çok daha profesyonel bir şekilde davalarının takibini yapabilmekte ve gerek belge ve delilleri çok daha kısa bir süre de çok daha ayrıntılı olacak şekilde elde etmektedirler. Çünkü bu tarz dolandırıcılar çok profesyonelce çalışmaktadırlar ve onları takip etmek içinde onların kullanmış oldukları yöntemleri bilen, onların dilinden anlayan profesyonel bir ekip gerekmektedir ki bu yüzden de dedektiflik bürolarında konuya hakim uzman ekipler bulunmaktadır. Örneğin bankaların çağrı merkezlerinde çalışan bir çok kişi banka müşterisinin kimlik ve banka bilgilerini kopyalayabilmekte ve saklayabilmektedir. Daha sonra da işten ayrılarak aynı müşterileri banka adı altında arayarak dolandırmaktadır. Bu nokta da hangi bankanın, hangi elemanı, hangi tarihler aralığın çalıştırdığını ancak böyle bir uzman ekip öğrenebilmektedir. Yine aynı şekilde bilişim suçlarının en yaygın olanı hackerlık adı verilen suçtur ve kişilerin kimlik bilgilerine ulaşarak ya da kullanmış oldukları kurumsal siteleri hackleyerek mağdurlar tehdit edilmekte ve para istenmektedir. Ancak fiziki ve bilişim dolandırıcılık suçuyla profesyonel olarak ilgilenen bir dedektiflik bürosu, kendi uzman hacker ekibi sayesinde tez zamanda gerekli olan delilleri toplayabilmektedir.

Bu suçlardan mağdur olduysanız ve sizde bir özel dedektiflik bürosuna başvurmak istiyor ancak takip etmeniz gereken adımların neler olduğunu bilmiyorsanız internet üzerinden ulaşacağınız güvenilir bir dedektiflik sitesi sayesinde gerekli ön bilgiyi siteden edinebilir ya da site de yer alan telefon numarasını tuşlayarak müşteri destek hattından yardım alabilirsiniz. Aklınıza yattığı takdirde de size en yakın dedektiflik bürosuna uğrayarak başınızdan geçenleri anlatabilir ve hukuki süreci yeniden başlatabilirsiniz.

Fiziki ve Bilişim Dolandırıcılığı

FİZİKİ DOLANDIRICILIK

Fiziki dolandırıcılık kapsamına giren suçlar arasında mağdur tarafın kimlik bilgilerini kullanarak dolandırıcılık yapmak, mağdur kişinin nakit ya da mal varlığını alarak dolandırmak ve yine mağdur kişinin sevdiklerini aracı ederek dolandırmak gibi suçlar yatmaktadır. Bu suçlar işlendiği takdirde genellikle dolandırıcılık işlemi profesyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır ve işlerinde yasaların açıklarını yakalama konusunda oldukça uzmanlaşmışlardır. Durum böyle olunca da fiziki dolandırıcılık suçuna mağruz kalarak mağdur olan taraf, mağduriyetini ispat edememekte ve hakkını talep edememektedir. Ancak bu durumun farkında olan özel dedektiflik büroları dolandırıcılık çetelerinin bu senaryosu önceden yazılmış oyunları bozmakta ve mağdurun yanında yer alarak adaletin en doğru şekilde yerini bulmasını sağlamaktadır. Böylece toplumun huzur ve güvenliğini koruyan özel dedektiflik büroları yapmış oldukları profesyonel takip ile toplum hayatının düzenini bozanların da gerekli olan cezaya çarptırılmasını sağlamaktadırlar.

ÖZEL DEDEKTİFLERİN BAKTIĞI FİZİKİ DOLANDIRICILIK TÜRLERİ NELERDİR?

Özel dedektiflik firmalarının bakmış olduğu fiziki dolandırıcılık suçlarının en başında evlilik vaadi ile dolandırma suçları gelmektedir. Çünkü bu suçlar genellikle profesyonel bir çete tarafından yapılmaktadır ve dolandırılan kişi ek başına hak talep etmeye kalktığında tehidt edilmektedir. Ayrıca bu kişilerin her an Türkiye’nin her hangi bir ilinde olabiliyor olmaları da onların bulunmaları zorlaştırmaktadır. Ancak özel dedektiflik firmaları onların bu sistematiğini bildiği ve çözdüğü için en kısa zamanda mağdurun mağduriyetini çözmektedir.

Özel dedektiflik firmalarının ilgilendiği bir başka fiziki dolandırıcılık suçu da miras dolandırıcılığıdır ve malesef bu suç kişilere en yakınları tarafından işlenmektedir. Miras sahibi anne babalar evlatlarının sahte belge imzalatması ya da akıl sağlığı yerinde değil raporu imzalatmasıyla anne babalarının miraslarına el koyarak onları ortada bırakabilmektedir. Böyle bir durumda evlatlarının kendilerine yapmış oldukları bu haksızlığı yine özel dedektiflik firmaları ortaya çıkartmakta ve elde ettiği deliller ile ispat ederek mal varlığının tekrar aile iadesini sağlamaktadırlar.

Özel dedektiflik firmalarının sunmuş olduğu bir diğer fiziki dolandırıcılık hizmetleri arasında ise eşler arasında mal varlığı kaçırma yer almaktadır. Eşinin hak talep edeceği bütün mal varlığına el koyan kişi sonrasında kişiyi ortada bırakabilmekte ve mağdur edebilmektedir. Durum böyle olunca da mağdur taraf yine soluğu özel dedektiflik bürolarında alarak eşinin suçuna dikmiş olduğu kılıfı yırtarak haklarını geri kazanmaktadırlar.

Sunulan tüm bu hizmetler özel dedektiflik firmalarının fiziki dolandırıcılık suçları konusunda ne kadar uzman olduklarını gösterirken aynı zamanda da her suçun bir açığının mutlaka olduğunu ortaya koymaktadır. Özel dedektiflik firmalarından bu hizmeti almak isteyen kişilerin ise tek bilmesi gereken her suçun bir açığı vardır ve delillerle ortaya konulabilir ancak bunu işlenilen suça göre ortaya çıkma süresinin değişkenlik göstereceğidir ve onlara düşen kısmın sadece sabrederek beklemek olduğunu bilmeleridir.

ÖZEL DEDEKTİFLERİN BAKMIŞ OLDUĞU FİZİKİ DOLANDIRICILIK SUÇLARI NELERDİR?

Özel dedektiflik firmalarının bakmış olduğu fiziki dolandırıcılık suçlarının en başında evlilik vaadi ile dolandırma suçları gelmektedir. Çünkü bu suçlar genellikle profesyonel bir çete tarafından yapılmaktadır ve dolandırılan kişi ek başına hak talep etmeye kalktığında tehidt edilmektedir. Ayrıca bu kişilerin her an Türkiye’nin her hangi bir ilinde olabiliyor olmaları da onların bulunmaları zorlaştırmaktadır. Ancak özel dedektiflik firmaları onların bu sistematiğini bildiği ve çözdüğü için en kısa zamanda mağdurun mağduriyetini çözmektedir.

Özel dedektiflik firmalarının ilgilendiği bir başka fiziki dolandırıcılık suçu da miras dolandırıcılığıdır ve malesef bu suç kişilere en yakınları tarafından işlenmektedir. Miras sahibi anne babalar evlatlarının sahte belge imzalatması ya da akıl sağlığı yerinde değil raporu imzalatmasıyla anne babalarının miraslarına el koyarak onları ortada bırakabilmektedir. Böyle bir durumda evlatlarının kendilerine yapmış oldukları bu haksızlığı yine özel dedektiflik firmaları ortaya çıkartmakta ve elde ettiği deliller ile ispat ederek mal varlığının tekrar aile iadesini sağlamaktadırlar.

Özel dedektiflik firmalarının sunmuş olduğu bir diğer fiziki dolandırıcılık hizmetleri arasında ise eşler arasında mal varlığı kaçırma yer almaktadır. Eşinin hak talep edeceği bütün mal varlığına el koyan kişi sonrasında kişiyi ortada bırakabilmekte ve mağdur edebilmektedir. Durum böyle olunca da mağdur taraf yine soluğu özel dedektiflik bürolarında alarak eşinin suçuna dikmiş olduğu kılıfı yırtarak haklarını geri kazanmaktadırlar.

Sunulan tüm bu hizmetler özel dedektiflik firmalarının fiziki dolandırıcılık suçları konusunda ne kadar uzman olduklarını gösterirken aynı zamanda da her suçun bir açığının mutlaka olduğunu ortaya koymaktadır. Özel dedektiflik firmalarından bu hizmeti almak isteyen kişilerin ise tek bilmesi gereken her suçun bir açığı vardır ve delillerle ortaya konulabilir ancak bunu işlenilen suça göre ortaya çıkma süresinin değişkenlik göstereceğidir ve onlara düşen kısmın sadece sabrederek beklemek olduğunu bilmeleridir.

Fiziki ve Bilişim Dolandırıcılığı

BİLİŞİM DOLANDIRICILIĞI

Bilişim dolandırıcılığı suçu son zamanlarda suç dünyasının en afilli ve en reveçta olan suçu olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu dolandırıcılığı yapan kişiler belli bir bilişim birikimine sahiptirler ve bu suçu profesyonel bir ekiple birlikte işlemektedirler. Durum böyle olunca da bu çetelerin dolandırıcılığına maruz kalan kişiler paralarının gittiği ile kalmakta ve ciddi bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Ancak özel dedektiflik büroları bu durumun farkında olarak kendilerine bu konu başlığı altında gelen müşterilerini en az zararla işin içinden çıkartmasını bilmiş hatta ve hatta suçluların çete halinde yakalanmalarına vesile olarak toplumu çete ile işlenen suçlardan korumayı başarmıştır. Sadece bireyler için değil toplumun tamamı için verilen bu hizmet sayesinde emniyet güçleri de derin bir nefes almış ve yapılan iş birliği ile bilişim suçlarının şifreleri tek tek çözülmeye başlamıştır.

ÖZEL DEDEKTİFLİK FİRMALARININ HİZMET VERDİĞİ BİLİŞİM DOLANDIRICILIĞI SUÇLARI

Bu soru başlığı adı altında karşımıza çıkan ilk suç elbette ki banka hesabı bilgileri çalmaktır. Bir çok bilişim suçları çetesi kişilerin banka bilgilerini farklı yol ve tekniklerle çalarak banka hesaplarını boşaltmak da ya kredi kartı limitini kullanarak yüklü miktarlarda borç bırakmaktadırlar. Bunu yaparken kimi zaman bankanızdan hediye kazandığınız mesajı çekerek bilgileri almakta kimi zaman da banka bilgileri güncelleme başlığı altında mail yollayarak kişilerin banka şifrelerini ele geçirmektedir. Bilişim dolandırıcılığı suçunda kullanılan bu yöntemin yanı sıra ‘hesap bilgileriniz ele geçirildi’ korkutma yöntemi de çok sık kullanılmaktadır.

Bilişim dolandırıcılığı suçunda yer alan suçlular ise genellikle hackerlık yapan ya da daha öncesinde bankaların çağrı merkezlerinde çalışarak banka müşterilerinin bilgilerini kayıt altına almış kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden özel dedektiflik firmaları bu suçları genellikle kimlerin işlediğini tespit etmiş ve araştırma alanını daraltarak çözüme daha çabuk ulaşmayı hedeflemişlerdir.

Bilişim dolandırıcılığı suçu sadece çeteler tarafından değil aynı zamanda mağdurun yakınları tarafından da gerçekleştirilmektedir. Örneğin bankada yüklü miktarda parasının olduğunu bilen bir yakını kişiyi bu yöntemlerle kandırarak banka hesabını boşaltmaktadır. Bu noktada özel dedektiflik firmaları aramanın hangi adresten geldiğini tespit edebilmekte gerekirse cep telefonu operatörlerinin kullanıcı listelerine ulaşarak bizzat hangi numaran arama yapıldığını ve arama kayıtları görebilmektedir. Ses tespiti ile de kişi başka bir numaradan arama yapsa bile kim olduğu bulunarak dolandırıcılık suçunun önüne geçilmekte ve elde edilen paralar harcanmadan mağdur duruma teslim edilmesi sağlanmaktadır.

Bilişim dolandırıcılığı suçundan özel dedektiflik firmaları emniyet güçlerinin bilişim suçlarıyla mücadele birimiyle de iş birliği yaparak bilgi ve belge paylaşımında bulunmakta böylece de suçu işleyen kişilerin tez zamanda kıskıvrak yakalanmalarını sağlamaktadırlar. Böylece mağdur durumda olan kişiler tez zamanda mal varlıklarına ulaşabilmekte ve toplumda bir suç çetesinden daha temizlenmektedir.

     HİZMETLERİMİZ

     İSTANBUL HİZMET BÖLGELERİMİZ

     HİZMET VERİLEN İLLER

     HİZMET VERİLEN ÜLKELER

     MERAK EDİLENLER